Cine are dreptate: stăpânul magazinului sau clientul?

5 aprilie 2019 40

Am procurat astăzi porumb de miei care avea preț afisat de 14 lei. La casa însă mi-au cerut de doua ori mai mult și când am întrebat-o pe vânzătoare, a spus ca ei pot vinde cu orice preț vor ei! In cec pe doua pachete am achitat 50 de lei, dar prețul afișat este de 14 lei.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
In asemenea cauze, prețul expus este prețul cu care urmeaza a se vinde și nu cel nascocit la casă, nu are importanță faptul ca nu sa reușit modificarea sau oricare alte motive, cit scie atit e.
Astfel faceți o poză cu prețul propus, daca se propune un preț mai... mai detaliat mare, sunteți în drept sa procurați cu prețul de ofertă, contrar depuneți o cerere la agenția pentru protecția consumatorului cu proba corespunzătoare.
Luați in calcul ca indiferența va promova apariția de asemenea situații.
Oferiți un 5 minute dar depuneți o plingere, deoarece chiar se face control și o sa îi streseze.
Eu in caz cu un marchet am obținut amendarea administratorului și restituirea valorii ce nu corespundea ofertei.

6 aprilie 2019