Cine are dreptul la moștenire?

28 septembrie 2023 3

Bună ziua. Sunt căsătorita. Când ne-am căsătorit, soțul deținea un apartament obținut prin moștenire. Am contribuit la reparație în apartament etc., dar nu am viză de reședință acolo. La moment soțul e grav bolnav, eu îngrijesc de el și nu cred ca el e apt pentru a merge la notar. Doresc să aflu dacă am dreptul la o cotă-parte din apartament după ce soțul se va stinge sau doar copiii lui au așa drept?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Veronica, potrivit Articolul 2185 din codul civil, Drepturile succesorale ale soțului supraviețuitor, alin (1) Soțul supraviețuitor este moștenitor legal și, în concurs cu clasa întîi de moștenitori, are dreptul la 1/4 din masa succesorală, indiferent de numărul descendenților.

29 septembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

încercați să vorbiți cu un notar să se deplaseze la el dacă este conștient

30 septembrie 2023