Cine e obligat sa ingrijeasca de parinti?

15 aprilie 2020 76

Buna ziua! Suntem 3 surori. Cea mai mare locuieste in acelasi sat cu noi, a doua sora - la Chisinau. Parintii i-au dat surorii mai mari (din sat) o casa pe care au mostenit-o de la bunicii lor. Eu am ramas cu ei in casa lor. Mama a suferit 18 luni ictus cerebral si este paralizata. De mama ingrijesc numai eu. Nu este obligata si sora cea mai mare sa-şi faca datoria de fiica macar putin. De cea de la Chisinau nici nu mai vorbesc, cu toate ca mama i-a dat si ei o cota de pamant. Ea vine o data in jumatate de an pe o zi si repede pleaca. Va rog mult, dati-mi un raspuns - cum e corect? Oare numai eu trebuie sa am grija de mama? Sora din sat locuieste singura si spune ca nu dovedeste, dar si eu am lucrat, iar acum sunt in concediu de maternitate cu al treilea copil. Ce spune legea? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Olesea,

Legea prevede că copiii majori apţi de muncă sînt obligaţi să-şi întreţină şi să-şi îngrijească părinţii inapţi de muncă care necesită sprijin material.

În circumstanţe excepţionale (boală gravă, dizabilitate severă sau accentuată, mutilare sau alt viciu al părintelui etc.), copiii majori pot fi obligaţi de către instanţa judecătorească să... mai detaliat participe la cheltuielile suplimentare generate de aceste circumstanţe dacă lipseşte un contract între părţi sau dacă copiii refuză să participe benevol la aceste cheltuieli.

Modul de participare a copiilor majori la cheltuielile suplimentare în favoarea părinţilor şi cuantumul acestora se determină de instanţa judecătorească.

16 aprilie 2020