Cine e responsabil de inlocuirea tevii de aerisire canalizare?

17 iulie 2023 3

Buna ziua. Locuiesc la ultimul etaj si de ceva timp in apartament imi patrund toate mirosurile si gazele de canalizare. Am apelat la domnul presedinte al ACC. Acesta a chemat un instalator sa verifice cauza. Instalatorul a ajuns la concluzia ca teava de aerisire a canalizatiei este infundata cu beton aproximativ la jumatatea apartamentului meu. Probabil era infundata de la darea in exploatare a blocului, blocul fiind unul vechi, iar eu am camparat apartamentul 3 ani in urma. Cand m-am mutat, nu exista aceasta problema, deoarece in apartamentul de sub noi nu locuia nimeni si toate mirosurile se acumulau acolo. Acum, recent s-au mutat chiriasi in apartamentul de jos si mirosurile si gazele se ridica la mine. Intrebarea mea este: cine este acum responsabil de inlocuirea tevii de aerisire canalizare a intregii scari care trece prin apartamentul meu pana pe acoperisul blocului? Acest viciu nu a fost cauzat de cineva din locatari. Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Potrivit Legii nr. 187 din 14-07-2022 cu privire la condominiu, sistemul de canalizare este parte comună și urmează a fi reparată din contul fondului de reparație și dezvoltare a asociației de proprietari din condominiu.
Pentru aceasta adunarea generală trebuie să decidă că într-adevăr trebuie de efectuat reparația respectivă care va fi... mai detaliat asigurată de administratorul asociației.
Pentru mai munle detalii studiați legea:
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=132437&lang=ro#

20 iulie 2023