Cine este in drept sa actioneze in judecata ca sa incaseze fortat pensia de intretinere

22 iulie 2019 28

Buna ziua. Este vorba despre un copil minor de 16 ani care a fost plasat in gimnaziu - internat in baza unei decizii cu privire la plasament planificat. Ulterior mama copilului decedeaza, iar printr-o hotarare de judecata din 2017 se dispune plata pensiei alimentare de catre tatal copilului, 50% catre institutia unde se afla copilul si 50% - direct copilului. Tatal copilului, insa, la momentul de fata se afla peste hotare si respectiv nu a achitat nimic din acea pensie, avand restante. Intrebare: Cine este in drept sa actioneze in judecata ca sa se incaseze fortat acea pensie de intretinere, daca internatul motiveaza ca ei nu au putere juridica? Care ar fi procedura pe mai departe? Mersi mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună!

Răspunsul la întrebarea Dvs îl regăsiți în Codul Familiei la art. 77 care prevede următoarele:
Articolul 77. Încasarea şi folosirea pensiei de întreţinere pentru copilul minor rămas fără ocrotire părintească
(1) Pensia de întreţinere a copilului minor care a rămas... mai detaliat fără ocrotire părintească se plăteşte tutorelui (curatorului) acestuia.
(2) Dacă copilul se află într-o instituţie educativă, curativă, de asistenţă socială sau altă instituţie similară, 50 la sută din pensia de întreţinere încasată de la părinţi se transferă pe contul instituţiei respective şi se ţine evidenţa pentru fiecare copil în parte, depunerile folosindu-se pentru întreţinerea copilului. Restul de 50 la sută se transferă într-un cont deschis pe numele copilului la o instituţie financiară.

Codul familiei:
http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112685&lang=ru

Privitor la instituirea tutelei asupra minorului rămas fără îngrijire părintească vedeți mai jos Codul Civil al RM:
http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112573&lang=ru

Succes.

27 august 2019