Cine face vamuirea transportului - proprietarul sau soferul care a traversat frontiera?

22 aprilie 2023 86

Buna ziua. Am traversat frontiera RO-MD in noiembrie 2022, in calitate de pasager intr-un automobil inmatriculat in Romania, eu fiind proprietar al autpmobilului si rezident MD/RO. Soferul care a fost la volanul automobilului mentionat este rezident al României.
Am cateva intrebari in legatura cu aceasta situatie:
1. Cine se considera ca a declarat prin actiune transportul - soferul sau eu, proprietarul?
2. Cine trebuie sa faca vamuirea in MD - proprietarul sau soferul care a traversat frontiera cu automobilul respectiv?
Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Nicolae.
Dacă șoferul avea documente ce ar confirma dreptul de proprietate/folosință asupra acestui automobil sau alte împuterniciri acordate prin procură sau contract atunci șoferul e cel ce a declarat prin acțiune, în caz contrar proprietarul prezent în automobil e cel ce a declarat.
Respectiv și vămuirea la fel va fi... mai detaliat făcută în dependență de împuterniciri.

23 aprilie 2023