Cine-i vinovat în accident?

29 septembrie 2023 3

Bună ziua. Am ieșit să depășesc un tractor cu remorcă, într-un loc care permite acest lucru, iar tractorul brusc a virat la stânga spre un drum de tip ”acces teren agricol” fără să se asigure în oglinzi și eu am tamponat remorca. Cine-i vinovat? Mai trebuie să menționez că șoferul tractorului nu are permis de categoria H. Nici tractorul, nici remorca nu au asigurare și nu au trecute testarea tehnică, iar proprietarul tractorului între timp a schimbat numerele de înmatriculare.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Gheorghe, e vinovat tractoristul, la fața locului a fost poliția, a fost întocmit un proces verbal despre accident, dacă da aunce DVS sunteți în drept să solicitați în instanță recuperarea prejudiciului cauzat.

3 octombrie 2023