Cine imi plateste paguba?

19 octombrie 2017 80

Vecinul de la un etaj mai sus a angajat lucratori sa faca lucrari la balcon si de neatentie ei au scapat un instrument jos, care a cazut peste masina mea. Consructorii au fugit, stapinul casei nu-i gaseste, iar eu m-am ales cu masina botita. In asa caz de la cine sa cer despagubiri?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu puteți cere despăgubiri de pe seama stăpânului odată ce prejudiciului va fost cauzat de lucrători... urmează doar aceștia să vă despăgubească.

Înaintați o plângere la poliție daca aceștia se eschivează deoarece cu siguranță stăpânul are câteva date despre lucrători cu care poliția ar putea opera.

20 octombrie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Îl acţionaţi în judecată pe vecin pe următorul temei:
***
Articolul 1403. Răspunderea comitentului pentru fapta prepusului
(1) Comitentul răspunde de prejudiciul cauzat cu vinovăţie de prepusul său în funcţiile care i s-au încredinţat.
(2) Comitentul conservă dreptul de regres contra prepusului. Prepusul se poate exonera dacă va dovedi că s-a conformat... mai detaliat întocmai instrucţiunilor comitentului.

__________
Legile Republicii Moldova
1107/06.06.2002 Codul civil. Cartea a treia - Obligaţiile (art.512-1431) //Monitorul Oficial 82-86/661, 22.06.2002

20 octombrie 2017