Cine moşteneşte averea în cazul decesului unuia dintre părinţi cînd copiii sunt minori?

11 iunie 2017 51

Cine moşteneşte averea în cazul decesului unuia dintre părinţi cînd copiii sunt minori? Pe cine de înregistrat documentele ca costul dosarului de moştenire la notar să fie cît mai minim? Ce se va întîmpla dacă nu deschidem dosar de moştenire?

Jurist comments 2

Octavian Cazac
  • Avocat

Copii au drept de moştenire indiferent de vârstă. Părintele rămas în viaţă, în calitatea sa de reprezentant legal, este obligat să asigure că copilul îşi perfectează actele pe moştenire. În caz contrar, atunci când copilul va deveni adult, va avea o acţiune în justiţie contra părintelui.
Discutaţi detalii cu... mai detaliat un notar.

12 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Suplimentar : aveti 6 luni la dispozitie pentru deschiderea dosarului succesoral , in caz contrar va trebui sa va adresati in instanta de judecata pentru prelungirea termenului de acceptare a succesiunii !

12 iunie 2017