Cine ne schimba fereastra veche de pe scara intr-un bloc locativ?

4 iulie 2017 145

In scara blocului toate ferestrele - 5 la numar - sunt deja putrede. Cine este obligat sa le schimbe cu altele noi? locatarii sau intreprinderea municipala, care are menirea de a intretine blocurile?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua. Reparatia/schimbarea ferestrelor se atribuie la servicii comunale. Aceste servicii se achita de catre proprietarii apartamentelor din cont propriu, proportional, conform tarifelor stabilite de adminsitratia publica locala (Primaria). Sau, se achita de catre proprietari direct companiei contractate pentru prestarea acestor servicii, de comun acord.
Suplimentar vedeti acest Regulament> http://lex.justice.md/document_rom.php?id=7D7A7EDD:A430988D

4 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Solicitati de la APLP , CCL-ul dstra modificarea pretului pentru intretinerea lunara a blocului unde vor fi incluse si sumele pentru contractarea in privinta schimbarii ferestrelor , si asta doar in cazul in care acestia nu dispun de resurse banesti pe contul bancar pentru intretinerea blocului !

4 iulie 2017