Cine plateste taxele de vanzare-cumparare

3 martie 2019 50

Vreau sa procur un imobil. Cine plateste notarul si taxele cadastrale?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Tatiana,

Părțile pot decide de comun acord cine va suporta plata cheltuielilor de autentificare notarială a contractului de către notar.

Cât privește taxa de înregistrare a contractului la Oficiul cadastral al AGenției Servicii Publice aceasta o achită dobânditorul bunului imobil.

4 martie 2019
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/cine-suporta-cheltuielile-la-vanzarea-cumpararea-unui-bun-imobil/

13 iulie 2020