Cine poate ridica indemnizatia de invaliditate a copilului cand parintii sunt nedisponibili?

7 martie 2017 21

Copilul cu retard mintal in virsta de 14 ani se afla intr-un centru social din motiv ca mama e lipsita de drepturi parintesti prin hotarire de judecata (consum abuziv de alcool, atc). Instanta de judecata a decis ca copilul se afla cu tatal. Acesta e plecat la munci peste hotare si nu-si exercita obligatiunile de parinte, inclusiv nu ridica indemnizatia copilului. Astfel copilul nu beneficiaza de indemnizatie, duce lipsa de lucruri de prima necesitate, etc. Cine poate ridica indemnizatia inafara tatalui? Intentionam, la sosirea tatalui, care promite sa solutionam problema, iar in caz extrem sa fie lipsit, la fel, de drepturi parintesti, iar copilul sa beneficieze de o alta forma de protectie.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Constantin,
Indemnizatia este un drept personal care poate fi exercitat personal fie prin mandatar. Cu alte cuvinte tatal copilului urmeaza sa lase procura pentru un matur care ar putea sa faca acest lucru pentru el.
La fel, din moment ce ati scris aici, consider ca ati putea sa... mai detaliat sesizati si serviciile sociale locale despre caz pentru a gasi o solutie, eventual sa indrepte acea indemnizatie direct centrului social.

8 martie 2017