Cine poate sa ma ajute cu o consultatie?

17 septembrie 2018 67

Cine poate sa ma ajute cu o consultatie in privinta infiintarii unei companii de microfinantare? Incepand de la infiintarea unui SRL, pana la intocmirea contractului de imprumut. Multumesc anticipat!!!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cred că oricine din colegi vă poate informa corespunzător, alegerea aparține.
Înfii țarea unui SRL este o procedura migăloasa dar nu va lua prea mult timp.
Pentru înregistrarea de stat a persoanelor juridice se prezintă:
buletinele de identitate ale fondatorilor sau reprezentanţilor acestora, împuterniciţi prin procură autentificată în modul stabilit de lege,... mai detaliat precum şi al administratorului persoanei juridice;
cererea de înregistrare conform modelului aprobat de organul înregistrării de stat;
hotărârea de constituire şi actele de constituire ale persoanei juridice, în funcţie de forma juridică de organizare, în două exemplare;
avizul Comisiei Naţionale a Pieţii Financiare - pentru societăţile de asigurare, fondurile nestatale de pensii şi asociaţiile de economii şi împrumut;
documentul ce confirmă achitarea taxei de înregistrare.
Urmează a stabili cîți forndatori vor fi, cine va fi administrator și contabil.
Deschiderea cont bancar.
Problema mai majoră apare la capitolul alegerii genului de activitate cît și corelarea activități de microfinanțare cu regulile organului de control care este CNPF.
Contractul de împrumut este un procedeu mai dificil, urmînd a fi luate în calcul ce fel de produs va fi oferit, sub ce condiții termene. Contractul de împrumut va fi unul simplu sau va impune si gaj/ipotecă.
Complicat dar nu imposibil :)
Contactați în caz e necesitate.

17 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ion,
De fapt, lucrurile nu stau chiar atât de simplu precum s-ar părea la prima vedere.
Aceasta, deoarece începînd cu 1 octombrie 2018 va intra în vigoare Legea Nr. 1 din 16.03.2018 cu privire la activitatea organizațiilor de creditare nebancară, o lege ce va reglementa mult mai riguros activitatea agenților economici... mai detaliat ce activează pe acest segment de piață.
Astfel, prin legea nouă sunt impuse un șir de condiții în scopul asigurării dezvoltării domeniului de creditare nebancară, inclusiv prin prevenirea riscurilor excesive în sistem, precum și sporirea accesului la resurse financiare al persoanelor fizice și juridice, cerințe care necesită a fi respectate.
La fel, se impune condiția existenței anumitor regulamente interne, care nu doar că trebuie simplu să existe pe foaie, ci să și fie aplicate în practică ori de câte ori va fi cazul.

Printre altele, trebuie să știți că mărimea capitalului social minim va fi de 300000 lei.

Dacă doriți să aflați mai multe detalii, puteți lua cunoștință cu noua lege accesînd link-ul de mai jos:
http://lex.justice.md/md/374785/

În textul legii observați ca se face trimitere și la alte legi cu care legea în cauza are tagență în virtutea obiectului/domeniului de reglementare.

17 septembrie 2018