Cine răspunde dacă un copil a suferit un accident la grădiniță în timp ce se juca?

26 mai 2023 27

Bună ziua. Activez ca educatoare la grădiniță. Am 18 copii în grupă și ajutorul de educator mă lasă singură să mă ocup de ei, pentru că ar fi ocupată cu altceva. Avem la grădiniță topogane, balansoare scrâncioburi. Un copil și-a fracturat mâna jucându-se, în timp ce ajutorul mă lăsase singură cu ei, dar chiar nu reușesc să-i supraveghez singură pe toți. Având în vedere că ajutorul nu se afla acolo unde ar fi trebuit, cine trebuie să răspundă pentru incidentul produs?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Mariana,
De principiu cat copii sunt la gradinita responsabilitatea o duce institutia. Deja in cadrul institutiei urmeaza sa se faca o ancheta ca sa se depisteze care sunt cauzele ce au dus la acest eveniment si cum se poate de evitat asa cazuri.

26 mai 2023