Cine raspunde de reparatia acoperislui blocului de locuit?

28 iulie 2016 570

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa clarific o situatie. Dupa ploile din aceasta primavara, au loc permanent scurgeri de apă de pe acoperișul blocului locativ în interior. Apa s-a infiltrat pe suprafața tavanului și pe pereții laterali din ambele părți ale coridorului comun. În zonele de îmbinare între tavan și pereții laterali atît pe partea dreaptă, cît și pe cea din stînga, au apărut pete galbene umede. Apa se prelinge în jos pe pereți, formînd băltoace de apă pe scările de la etajul 5 și 4. Suprafațele acestor pete tot mai mult se îngălbenesc, se umezesc și se măresc de fiecare dată cînd plouă. Pe suprafața tavanului s-au format câteva fisuri (gauri), de la care cade tencuiala pe scară. De asemenea, din cauză umezelii, degradează și suprafața pereților laterali (crăpături, degradarea tencuielii, zugrăvelii etc.). Cine este responsabil de evaluarea starii acoperisului, rapararea acestuia si in ce masura? Cei de la IMGFL taraganeaza si nu fac nimic, locatarii blocului nu au restante la plata pentru deservirea blocului locativ. In ce masura IMGFL contribuie la repararea acoperisului? Unde se pot adresa locatarii cu aceste intrebari, in cazul in care IMGFL nu intreprinde nimic?
multumesc

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Chiar daca este evidenta necesitatea de a va judeca cu IMGFL care este responsabila de intretinerea blocurilor pe care le are in gestiune ....v-as sugera mai intii sa efectuati din contul locatarilor expertiza ...iar ulterior si repararea acoperisului !
Dupa va adresati in instanta pentru achitarea despagubirilor date ...indispensabil... mai detaliat insa dupa primirea refuzului IMGFL de a repara acoperisul!

28 iulie 2016