Cine trebuie indicat ca pârât în cererea de chemare in judecata privind prelungirea termenului de acceptare a succesiunii?

22 ianuarie 2020 271

Cine trebuie indicat ca pârât în cererea de chemare in judecata privind prelungirea termenului de acceptare a succesiunii? Au trecut mai mult de 6 luni de la decesul persoanei, iar notarul a zis sa ne adresam in judecata. Se achita taxa de stat? Multumesc!

Jurist comments 6

  • Jurisconsult

Pirit - este persoana care urmeaza sa raspunda pentru ceva. In cazul dvstra cineva va impiedicat sa pretindeti la mostenire sau ce?
Conform legii sunt unele exceptii care permit repunerea in termen pentru a beneficia de succesiune.
Pentru mai multe detalii ma contactati.

22 ianuarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În asemenea acțiuni, nu există pîrît. Este vorba de procedură specială, unde părțile sunt:
petiționar -persoana care pretinde la ceva
și
persoana interesa(in loc de pîrît) - cel ce poate fi afectat sau de asemeni poate pretinde la același bun sau acțiune... .

În cazul cereri de care vorbiți, persoana interesata... mai detaliat poate fi un alt moștenitor, daca alți moștenitori(potențial) nu există, atunci drept persoana interesata este identificat Serviciul fiscal de Stat, deoarece în cazul cînd nimeni nu pretinde la moștenire, moștenește statul.
Taxa de stat constituie 100 MDL.
Cu identificarea ultimului loc de domiciliu sau aflate a bunurilor (depinde de caz).

22 ianuarie 2020

Testamentul a fost scris pe unul dintre fii.
Mai exista un potential mostenitor care nu a fost mentionat in testament si care nu pretinde la mostenire.
Trebuie mentionat in cerere ca persoana interesata?
E nevoie sa faca careva declaratii?

22 martie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Da

22 martie 2020

Multumesc pentru raspus,
Deci celalalt fiu trebuie mentionat in cerere ca persoana interesata.
Trebuie sa depuna si el o cerere ? Ce fel de cerere? Prin care spune ca nu are careva pretentii asupra mostenirii?

9 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Da, urmează să își expună poziția, pretinde la ceva sau nu.

9 aprilie 2020