Cine trebuie sa plateasca masina avariata?

8 august 2018 47

Sotul meu lucreaza la o companie de stat, sofer. In timpul orelor de lucru a facut un accident cu masina de serviciu. Masina de seviciu nu are asigurare CASCO. Sotul meu esti vinovat de producerea accidentului, vina in intregime ii apartine. Masina de serviciu fiind avariata, cine trebuie s-a repare? El sau compania la care lucreaza? Asigurarea va acopri numai reparatia celeilate masini in accident.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În asemenea caz, persoana vinovată de producerea accidentului repară din contul său prejudiciul cauzat.

8 august 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dacă mașina nu ese asigurată atunci nu pot interveni raporturile de asigurare în situația dată fiind o răspundere dilectuală. Răspunderea delictuală se fundamentează pe ideea că cel care a cauzat un prejudiciu unei persoane, va trebui să-l repare, așa cum a indicat și colegul meu.

Compania poate fi sancționată contravențional... mai detaliat doar pe motiv că nu deține asigurarea auto obligatorie.

9 august 2018