Circulare cu auto cu numere straine pe teritoriul Republicii Moldova

7 august 2018 84

Salutare! Am si eu o mica intrebare: o ruda de a mea detine si cetatanie si permis romanesc, are auto cu nr. RO cu care circula in Moldova. Deja a depasit termenul de 180 zile, a achitat vinieta pentru urmatoarele 180 zile din an, adica 180 euro. Acum eu, care am permis moldovenesc, vreau sa circul cu automobilul dat doar pe teriotoriul RM fara sa ies din tara. Imi voi face procura sau mandat. Pot sa am careva probleme daca voi fi oprit de politie, sau vama, sau politia de frontiera? Nu imi va lua auto sau sa ma oblige sa o scot imediat din tara ?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Circulația cu auto cu numere străine este permisă pe o perioadă de 180 zile indiferent de cetățenie sau permis de conducere.
Dacă o să vă stopeze, riscați amendă inclusiv ridicarea auto, cu obligarea de a scoate din țară.

8 august 2018

Multumesc de feedback..dar este pus in codul vamal urmatoarea : "4) Prin derogare de la alin. (1) lit. c), mijloacele de transport auto introduse pe teritoriul vamal de către persoanele fizice cu domiciliul în orice stat străin şi care deţin permis de conducere emis în ţara în care au domiciliu,... mai detaliat declarate prin acţiune, se pot afla pe teritoriul vamal al Republicii Moldova pe un termen mai mare decît cel stabilit de prezentul articol."
Si de facto asa si este,toti care au cetatanie Romana si permis Roman,pentru prima perioada de 180 zile achita 90 euro,apoi pentru urmatoarea perioada achita 180 euro,si circula fara probleme ,intra si iesa din tara macar si in toata ziua .

8 august 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Să analizăm pînă la final articolul
"Mijloacele de transport auto în cauză nu se pot afla pe teritoriul Republicii Moldova pe un termen ce depăşeşte termenul de aflare a mijlocului de transport auto sub regim vamal de admitere temporară stabilit la art. 69."
În acest sens, dacă greșesc, să mă corecteze... mai detaliat colegii, este vorba de nr de culoare roșie pentru persoane străine.

Reieșind și din norma legală, d-stră nu vă încadrați, avînd permis MD și viza de reședință în MD

8 august 2018

Eu nu ma incadrez in normele date in momentul cind vreau sa introduc auto in tara .Ca sa fiu mai concret ,este vorba de cumnatul meu care lucreaza in Romania,el in fiecare zi se duce si seara se intoarce ,deja de 1 an,nu are numere rosii,doar a achitat vinieta pentru... mai detaliat urmatoarea jumatate de an 180 euro .

Oricum multumesc de feedback-uri, am sa apelez direct la inspectoratul de patrulare ca sa fiu mai sigur .

8 august 2018