Circulația cu automobil românesc

3 mai 2019 278

Salut! Recent o rudă a introdus în țară un autoturism pe numere românești, in baza permisului de conducere românesc. Întrebare: pot eu sa folosesc 3 ani acest autoturism în scopuri personale, avand pe toată perioada procura și vinieta achitata? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,
teoretic este posibil, faza este că persoane nerezident ar trebui să se afle și ea pe teritoriul RM atît timp cît se află aici auto, deoarece se prezumă că acesta se folosește de bun, în asemenea circumstanțe dispunînd de înlesnirea de a se afla pe teritoriu RM pe perioadă... mai detaliat de pînă la 3 ani.

Cod Vamal
Articolul 69. Termenul de aflare a mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul vamal de admitere temporară
(1) Organele vamale stabilesc termenul în care mărfurile şi mijloacele de transport de import trebuie să fie reexportate ori să li se atribuie o altă destinaţie aprobată de vamă. Acest termen nu poate depăşi 3 ani de la data plasării mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul de admitere temporară.

Totodată legea privind introducerea bunurilor pe teritoriu MD articolul 10
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785 art. 10

4 mai 2019