Circulația pe teritoriul RM cu o mașină cu volanul pe dreapta

23 aprilie 2020 157

1. Care sunt orele admise in trafic? În Regulamentul circulației rutiere n-am găsit așa informație.
2. Poate nu există nicio restricție, de vreme ce circul cu un "vehicul aflată în traficul internațional" (dețin buletin și reședință RO)?
3. Prevederea privind "Vehicul aflat în traficul internațional" se referă la acele 180 de zile admise pe teritoriul RM?
4. Mai am nevoie de alte acte? Dețin: pașaport tehnic, stare tehnică, RCA, vinieta.
Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
vehicul aflat în traficul internaţional – vehicul care se află temporar pe teritoriul unei ţări, nefiind înmatriculat în această ţară, şi care aparţine unei persoane fizice sau juridice avînd domiciliul sau reşedinţa în alt stat.

timp de noapte – intervalul de timp cuprins între sfîrşitul amurgului şi... mai detaliat revărsatul zorilor.

Regulamentul prevede exceptia, insa ea se refera doar la vehiculele aflate in traficul international, IN TRANZIT.

Tranzitul, conform Codului Vamal, este un regim vamal specific. El presupune deplasarea vehiculului de la un punct vamal, la altul, in termenul indicat de organul vamal.

Admiterea temporara a vehiculului, pe o perioada de 180 de zile, este cu totul diferita de tranzit. Respectiv, exceptia nu va este aplicabila.

30 aprilie 2020