Circulatia prin Moldova cu numere UE

21 iulie 2018 493

Cat timp pot conduce un autovehicul cu numere RO sau UE prin R.Moldova, daca am deja cetatenie romana? De ce acte am nevoie pentru a circula liber prin R.Moldova, adica fara termen? Detin permis de conducere MD. Trebuie sa ma inscriu iarasi la o scoala auto in Romania sau cum?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Cît ține de permis RO, dacă aveți nevoie, îl puteți face în temeiul celui MD autoritatea din RO.
Cît privește automobilelw cu nr străine, puteți circula 180 zile, contrar, urmează să devamați automobilul și înacrie pe nr. MD.

21 iulie 2018