Cit dureaza etapul din Rusia in Moldova?

27 aprilie 2017 38

Buna ziua, sotul meu se afla in Rusia acolo a stat inkis jumate de an..jumate de an sa implinit pe 27 februarie..ultima oara am vb 22 febryarie. Ma sunat si a zis ca plaeca la etap unde nu stiu.. deja sunt doua luni eu nu stiu nimik de el.. in Moldova se afla in cautare..ce pot face in asa caz? Unde ma pot adresa? Cine imi poate spune unde e sotul meu si cand il vor aduce in MD.. la politie am fost - nimeni nimik nu stie. Am sunat inapoi in Rusia si acolo tot nimeni nimik nu stiu.. Ce pot face in asa caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Sunati la inspectoratul de politie care se ocupa de cautarea acestuia , exista sectia speciala pentru transfer a persoanelor arestate peste hotare , ei va vor anunta despre etapele ce urmeaza si termenii respectiv (cu aproximatie) !

28 aprilie 2017
  • Jurisconsult

D-na Irina,organele de poliție nu cunosc unde poate să se afle soțul DVS, fiindcă ei nu au posibilitate să ducă contul într-o țară străină. Etapul v-a dura mult timp și pînă la un an. Cînd o să vină în țară, e de dorit să dispună de toate documentele corespunzătoare, care... mai detaliat vor confirma alarea lui în detenți în Rusia, fiindcă la noi în țară termenul o să fie socotit în termenul de pedeapsă, succese.

9 ianuarie 2020