Cît este de corectă această decizie și ce risc dacă nu doresc să mă angajez la acel spital la care mă inpune MS?

13 iulie 2017 28

Sunt absolvent al Universității de Medicina, rezidențiat la neonatologie, (la buget) astfel Ministerul Sănătății mi-a dat indreptare de angajare in raionul Căușeni fără acordul prealabil al meu - cît este de corectă această decizie și ce risc dacă nu daresc să mă angajez la acel spital?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Este corecta decizia, pentru ca MS hotaraste repartizarea absolventilor. Riscati sa fiti obligata sa restituiti toate bursele primite, daca refuzati angajarea.
Vedeti art. 2 pct. 4) si art. 54 din aceasta Hotarire de Guvern:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=362584

14 iulie 2017