Cit este de real sa primesti datoria inapoi daca ai recepisa?

14 iulie 2016 271

Buna ziua! Am imprumutat o suma de bani si am Recepisa valabila un an de zile! Datornicul spune ca nu are bani! Daca il dau in judecata ce obtin si daca se merita?

Jurist comments 3

Sergiu Muntean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună Iaromir,
Dacă recipisa pe care o posezi este întocmită corect, ai toate șansele să câștigi procesul de judecată.
Întocmită corect înseamnă că: recipisa conține datele personale ale părților, suma concretă a împrumutului, data la care s-a oferit împrumutul, semnătura împrumutatului, specificarea naturii juridice a împrumutului în sensul indicării obligației de a... mai detaliat întoarce banii obținuți cu împrumut sau cel puțin indicarea în textul recipisiei că banii se oferă cu titlu de împrumut și/sau urmează a fi restituți, în cazul în care ai indicat și data la care banii urmau să fie restituiți poți opta și pentru încasarea dobânzii de întîrziere în coraport cu rata de refinanțare ( de bază) a BNM.
În privința faptului dacă se merită ori nu, este bine să știi că în cazul obținerii unei hotărâri irevocabile a instanței de judecată în favoarea ta, ulterior te poți adresa la un executor judecătoresc care va încasa forțat sumele datorate din bunurile pe care le are împrumutatul în cazul în care nu are bani ”cash”.
Mult succes!

14 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
In cazul in care imprumutul a fost acordat pentru o anumită perioadă, nu puteți cere restituirea banilor înainte de acel termen.
Dacă termenul a expirat, iar debitorul nu v-a returnat imprumutul - aveți dreptul să solicitați emiterea unei ordonanțe judecătorești de încasare a sumei de bani.
Pentru aceasta, este necesar... mai detaliat să-l notificați mai întâi pe debitor, prin scrisoare recomandată cu aviz de recepție, despre faptul că solicitați restituirea mijloacelor în termen de exemplu de 7 zile.
După ce primiți avizul de recepție al notificării, așteptați să treacă termenul acordat în notificare, si dacă nici atunci nu vă este returnată suma - depuneți cerere de eliberare a ordonanței judecătorești la instanța de la domiciliul debitorului. La cerere se va anexa recipisa, notificarea și avizul de recepție. Se va achita de către Dvs. o taxă de stat de 1.5% din suma pe care o cereți.
După eliberarea ordonanței, si intrarea acesteia în vigoare (in total procedura nu ar trebui sa dureze mai mult de 30 zile) - depuneti ordonanța la executorul judecătoresc ales de Dvs si solicitați execcutarea silită a acesteia.
Referitor la cit de real este ca să obțineți banii...depinde și de solvabilitatea debitorului Dvs, dar si de calitatea juridica a recipisei întocmite.
Petru asistență la inttocmirea cererilor necesare nu ezitați să mă contactați.

15 iulie 2016
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Concomitent cu inaintarea cererii in instanta de judecata, ar fi util sa solicitati si asigurarea actiunii- astfel sansele dvs de a Va recupera suma la faza executarii silite vor spori substantial.

15 iulie 2016