Cit timp dureaza un proces la CEDO?

6 aprilie 2017 309

Am un proces trimis la CEDO de vreo citiva ani. Cum pot afla ceva informatie despre acest proces. La cine vine raspunsul, la avocat sau la client?

Jurist comments 1

Ana Galus
  • Avocat

Buna ziua, Sergiu!

Din fericire, recent CtEDO a instalat o noua functie pe portalul sau care permite persoanei sa afle statutul cererei sale. Pentru aceasta aveti nevoie sa cunoasteti numarul cererii (Application Number) care este comunicat de Curtei persoanei printr-o scrisoare, dupa ce cererea este depusa. Odata ce cunoasteti Application Number,... mai detaliat il puteti introduce in motorul de cautare: http://app.echr.coe.int/SOP/index.aspx?lg=en.

Cautarea este valabila doar pentru cereri care nu au fost declarate inadmisibile de judecatorul unic, care nu sunt anonime, care sunt pendinte in fata Curtii, sau cele care au fost examinate in ultimii doi ani.

In alta ordine de idei, o cerere este in mod normal examinata de Curte in decursul a citiva ani. Curtea va comunica cu persoana fizica, sau cu avocatul acesteia, in cazul in care astfel a fost indicat in cerere.

Succes!

6 aprilie 2017