Citare in judecata

16 ianuarie 2019 349

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca pe site-ul https://jc.instante.justice.md am vazut ca am in februarie prima sedinta de examinere a unui dosar civil pentru incasarea datoriei, dar banca nu mi-a trimis citatie si de la judecata mi-au trimis, dar nu am posibilitate sa o iau de la posta, cat timp maxim se pot amana sedintele? Am nevoie de un termen mai mare ca sa pot achita creditul, fara ca sa se ajunga la o hotarare judecatoreasca.
P.S. daca in moment ce dosarul este depus, eu achit o parte, o sa influenteze asta cu ceva sau nu ? Mersi.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La capitolul ce ține de citare, banca nu transmite citații, acest lucru se face de instanța de judecată, citația fiind o invitație in judecată in vederea examinării unei cauze.
Daca nu ridicați citația de la poștă, ședința va fi amînată pentru o singură dată, în următoarea ședință fiind posibilă examinarea... mai detaliat cauzei, cu emiterea unei hotărâri.

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pentru început, în cadrul instanței de judecată puteți solicita încheierea unei tranzacții de împăcare, sigur că va fi una drastică, insă puteți negocia careva condiții și termene noi.
În cazul în care se vor face careva achitări pe parcursul examinării cauzei, banca va diminua in acest sens suma solicitată, însă finalitatea... mai detaliat va fi aceiași.

16 ianuarie 2019

Mersi Vitalii de raspuns, dar am vazut pe siteul justice.md că unei persoane i sa aminat sedintele un an de zile 6(la numat) motivul fiind: Se considera imposibila examinarea cauzei in lipsa persoanelor neprezentate, se propune reclamantului sa citeze piritul prin aviz recomandat, si doar in cazul lipsii citarii... mai detaliat legale se va cita prin aviz publicitar" si asa de fiecare data. Ce ar insemna asta ?

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Este vorba despre faptul că instanța cita persoana prin scrisoare simplă, care se depune doar în poștă în lipsa confirmării de recepție.
Astfel instanța urma să citeze prin scrisoare cu aviz de recepție, această scrisoare se înmînează sub semnătură persoanei vizate, atunci se consideră că procedura de citare a avut loc... mai detaliat conform normei legale.
În cazul în care scrisoarea cu aviz de recepție nu este recepționată, se recurge la citare publică, acest fapt consimte procedura de citare respectată, astfel instanța examinînd cauza în lipsa părții legal citate.

16 ianuarie 2019