Citatie executor judecatoresc

29 martie 2019 130

Am primit citatie de la executor judecatoresc ca am amenda 1.700de lei. Proces-verbal nu am semnat, scrisoare ca am proces verbal nu am primit. Cu patru luni in urma politia mergea din urma cu girofarul pornit, eu am incetinit pana la vreo10 km la ora si m-am ferit cat a fost posibil pe dreapta. Peste 5 km am fost oprit si mi-au spus ca o sa-mi dea citatie. Peste 4 luni am primit citatie de la executor. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La caz, sunteți în drept de a vă prezenta la executor, și solicita actele în temeiul cărora se impune încasarea sume, ar fi vorba de procesul verbal.
Dacă nu sunteți deacord cu procesul verbal, sunteți în drept de a îl contesta în termen de 15 zile din data recepționării, probînd... mai detaliat ilegalitatea acțiunilor agentului de poliție la întocmirea acestuia, reieșind din cele indicate, temei de nulitate a acestuia fiind identificabile.
De reținut și faptul că pe lîngă amenda ce urmează a fi achitată, o să fiți impus la achitarea inclusiv a onorariulu executorului judecătoresc.

30 martie 2019