Citatie la proces contraventional

30 august 2024 0

Buna ziua. In august 2023, inaintea de lansarea campaniei electorale, am depus plangere la politie impotriva unui concurent electoral care a inceput plasarea publicitatii inaintea termenului permis. Plangerea a fost depusa din numele meu, eu fiind la acea vreme secretar executiv al altui concurent electoral. Concurentul electoral impotriva cauia am depus plangere a fost mai tarziu eliminat din campania electorala, pentru alte motive. Acum am primit citatie la judecata care examineaza contestatia concurentului electoral mentionat impotriva procesului-verbal cu privire la contraventia prevazuta de art. 50 alin. 2) CC, incheiat de agentul constatator al IP Drochia si decizia de sanctionare din 20.12.2023. Ce trebuie sa fac in acest caz, daca nu am pretentii fata de persoana vizata si nu vreau judecata inpotriva acesteia?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Anna, DVS sunteți în drept să depuneți o cerere ăn instanța de judecată, precum că nu doriți să fie examinată cererea DVS depusă anterior și solicitați casarea cauzei și să nu vă prezentați în instanță. Instanța o să dăe citire cererii și o să emită o încheiere... mai detaliat de clasarea cauzei.

31 august 2024