Citație pentru o încălcare săvârșită până a cumpăra eu mașina

16 iunie 2022 38

Salut! Am fost oprit de poliția rutieră și m-am ales cu o citație pentru că există o depășire de viteză înregistrată în anul 2021. Eu, însă, am cumpărat autoturismul acum 1 lună. Cum să procedez? E necesar să mă prezint conform citației sau pot evita acest moment?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Mariana, de dori să vă prezentași conform citație, unde o să faceți declarații oficiale. Posibil persoana de la care ați procurat automobilul să încălcat prevederile Codul contravențional-depășirea vitezei.

17 iunie 2022