Citatie pentru prezentare la Sectorul politiei de frontiera!

23 iulie 2017 160

Buna ziua. Am primit o citatie pentru prezentarea la sectorul de politie Iasi, pe data 27 iulie curent. Sotul este suspectat de contrabanda, a transportat 21 pachete tigari. Intrebarea este, daca sotul fiind angajat in UE si neputind sa se prezinte, poate sa-l reprezinte un avocat? Va multumesc din suflet pentru receptivitate!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Daca sotul dvs. este citat de politia de frontiera din Iasi, inseamna ca fapta de contrabanda a fost comisă pe teritoriul Romaniei (la frontiera Romaniei). Acest lucru schimba putin situatia, si anume: aplicabila va fi legea penala a Romaniei. Din acest motiv ar fi bine sa adresati aceasta... mai detaliat intrebare pe un portal romanesc, ca sa va raspunda la ea un jurist ce cunoaste legislatia Romaniei. In RM, de exemplu, nu e posibil ca sotul dvs. sa nu se prezinte la politie. Acesta poate fi asistat de un avocat, dar totodata este nevoie si prezenta sa. Prezum ca acest lucru este valabil si pentru Romania.

23 iulie 2017