Citatii de la comisariatul militar

2 august 2023 3

Buna ziua. Sunt mama a unui singur baiat, de 21 de ani. Doua luni in urma a venit o citatie de la comisariatul militar, pe care am intors-o, pentru ca baiatul nu este in tara de mult timp. Recent am mai primit o citatie, pe care la fel am intors-o. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Ar fi cazul ca fiul dumneavoastră să trimită o cerere la centrul militar pentru a fi exclus din evidenţa militară în legătură cu plecarea din ţară mai mult de 30 de zile.
În caz contrar CMT poate întocmi proces-verbal contravenţional pe numele fiului dumneavoastră pentru neinformarea centrului militar despre schimbarea... mai detaliat domiciliului sau plecarea peste hotare.

2 august 2023