Cite procente din salariu se achita pentru concediu medical?

2 mai 2017 170

Sunt angajata de 1 an si 10 luni. In luna precedenta am fost in concediu medical. Cite procente din salariu am dreptul sa primesc pentru concediul medical?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Mariana, marimea lunara a indemnizatiei pentru incapacitatea temporara de munca in cazul Dvs va constitui 60% din venitul mediu lunar asigurat realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii in care ati fost in concediu medical. Vedeti articolele 7 si 13 din legea data: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=313082

3 mai 2017