Cladirile incluse in capital social al intreprinderii de stat

15 mai 2019 77

Buna ziua. Cladirile incluse in capital social al intreprinderii de stat sunt ale intrepriderii sau ale statului?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Întreprinderea de stat este o întreprindere al cărei capital social aparţine în întregime statului.

16 mai 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Bunurile transmise ca aport la capitalul social al întreprinderii - aparțin acelei întreprinderi, și NU fondatorului (statului), cu excepția cazurilor când bunurile sunt de domeniul public (cladirile nu fac parte, de regula, din domeniul public, ci din domeniul privat al statului).

16 mai 2019