Clasificarea martorilor

1 septembrie 2019 59

Eu am venit la un vecin si l-am amenintat, iar in acest timp la dumnealui erau 2 lucratori care-i construiau un garaj. Vecinul m-a dat in judecata conform art. 155 Cod Penal RM, avand ca martori doar acesti 2 lucratori. Intrebarea mea este: pot aceste 2 persoane care lucrau la dumnealui sa fie martori sau nu, ca fiind persoane interesate?

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Cornel.

Da, cei doi lucrători pot avea calitatea de martor și pot face declarații în cadrul unui proces penal, chiar dacă aceștia au prestat servicii victimei.

4 septembrie 2019
  • Jurisconsult

Dl. Cornel celea menționate de dl. Vasile sînt corecte, întrebare în cît de real au fost amenințările, care pot duce la pornirea cauzei penale pe art. 155 CP, deoarece e o chestie delecată, a fost cu demonstrarea unui obiect sau a fost verbală.

1 ianuarie 2020