Clientul refuză să plătească prețul convenit pentru lucrarea executată

5 iunie 2024 3

Bună ziua. Am executat o lucrare pentru un client. Acesta a achitat doar jumătate din prețul convenit și refuză să plătească restul, fără a da vreo explicație. Ce trebuie/pot să fac în această situație pentru a primi banii care mi se cuvin? Pe viitor, ce acte trebuie să întocmesc cu clientul înainte de a începe lucrul pentru a evita situații similare? Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Ion, primukl document, casre v-a fi semnat cu cleentul o să fie contractul vizat între DVS și cleent, unde trebuie să indicați toate consecințele, care o să aibă loc și care pot să mai aibă loc. La prima întrebare, DVS sunteți nevoit să vă adresdați în instanța de judecată,... mai detaliat unde să indicați lucrările efectuatwe, costul lor și ceia ce n-a achitat până la ziua de astăzi, cu includerea sumelor achitate de |DVS cum cu avocatul așa și cu sericiile juridicae.( Taxa de stat și alte cheltuieli ).

6 iunie 2024
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, potrivit art. 1372 alin. (1) din Cod Civil, după recepţionarea lucrării, Clientul este obligat să plătească retribuţia convenită de părţi, dacă nu ați convenit altfel. Clientul poate să rețină o parte din bani și nă nu vă achite dacă a depistat unele vicii și v-a solicitat să le... mai detaliat reparați sau să efectuați corecțiile necesare. Dar și în acest caz, banii pot fi reținuți doar până la momentul în care sunt înlăturate viciile depistate. În cazul dvs, este necesar mai întâii să-i înaintați o notificare în sris, prin care să solicitați să efectuieze plata datorată într-un termen de 7 zile din momentul în care va primi notificarea. În cazul în care, în termen de 7 zile, beneficiarul nu v-a achita suma datorată, puteți înainta o cerere de chemare în judecată prin care să solicitați plata datoriei și cheltuielilor de judecată. Pentru viitor, este necesar să aveți un contract adaptat muncii pe care o prestați și să aveți și un act de predare primire a lucrărilor sau de recepționare a lucrărilor. În cazul în care aveți nevoie de asistență juridică suplimentară puteți să mă contactați.

6 iunie 2024