Clinica din Germania ameninta cu judecata pacient din Moldova

22 februarie 2017 69

Buna ziua. Acum aprx. 2,5 luni am mers cu mama mea la o clinica particulara din Frankfurt, Germania pentru a efectua un RMN pentru ea. Deoarece au intervenit niste complicatii pe care nu le-am putut rezolva pentru ca s-au suprapus cu data plecarii noastre inapoi in tara, nu am preluat rezultatele RMN-ului si nici nu am platit pentru el, implicit. Acum cateva zile am primit un email de la clinica respectiva in care ni se comunica cum ca isi vor contacta avocatul in cazul in care nu vom depune suma in cont. Mentionez ca nu am primit sau folosit in niciun fel rezultatele acelui RMN si ca in ziua in care am efectuat RMN-ul ni s-a vorbit despre o reteta care nu ne-a fost data. Exista suficiente motive pentru ca sa fim dati in judecata? Daca da, in care lege le-as putea gasi si care ar fi consecintele? Multumesc.

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Atunci cand ați solicitat un RMN de la clinică, ați încheiat un contract. Posibil că ceva ați semnat. Asta este dovadă de contract. Faptul că ei au RMNul dvs tot e dovadă de serviciu prestat la cerere.
Contractul cu ei este guvernat de legile Germaniei, deoarece l-ați încheiat... mai detaliat acolo și el trebuia să se execute acolo, iar prestatorul este german.
Nu contează dacă ați ridicat rezultatul serviciului sau nu. El a fost solicitat și trebuie să plătiți pentru el. Puteți refuza să plătiți dacă demonstrați că serviciul e necalitativ sau dacă s-a prestat cu întârziere și nu mai aveți un interes în el după data de întârziere.

22 februarie 2017