CNAS a refuzat să achite indemnizația de maternitate

6 august 2023 3

Bună ziua. CNAS a refuzat să achite indemnizația de maternitate din cauză că angajatorul nu a achitat contribuțiile sociale pentru ultimele 3-4 luni. Cum se poate de procedat? Se mai poate obține indemnizația de maternitate? Cum anume? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Carolina, eu vă propun să depuneți o cerere la CNAS-l din raza de domiciliu pentru a clarifica situația, modul de rezolvarea problemei. Da angajatorul a încălcat un șir de regulamente. Sunteți în drept să vă adresați la Organul Fiscal pentru a clarifica situația, deoarece 3-4 luni, cât ați activat... mai detaliat Organul Fiscal n-a știut, că DVS sunteți antrenată într-o activitate.

8 august 2023