Cod IBAN greșit indicat în procesul-verbal

6 octombrie 2021 39

Bună ziua! Cateva zile în urmă mi-a fost întocmit un proces-verbal contraventional de către inspectorii de la Serviciul Fiscal pentru transportul ilegal de pasageri. Am recunoscut vina si am mers in ziua urmatoare sa achit amenda. Angajați băncii mi-au comunicat ca codul IBAN indicat în procesul-verbal (scris de mână de către inspectorul) este greșit și ca nu pot procesa aceasta plată! Au încercat toate metodele, dar în final nu au reușit, deoarece lipsea o cifra din codul IBAN.
Întrebare: Doresc sa contest procesul-verbal pe motiv de imposibilitate de achitare. Ce articol trebuie sa menționez în contestație? Este aceasta un motiv suficient pentru anularea procesului-verbal? Mersi mult!

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.

Urmează să invocați art. 443 alin. (1) lit. h Cod Contravențional.

Link către cod: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=126364&lang=ro#.

8 octombrie 2021