Codul civil RM prevede rezilierea de catre una din părți a contractului incheiat pe termen nelimitat?

1 octombrie 2018 361

Bună ziua. As dori să aflu dacă art. 974 alin. (2) Cod civil RM prevede rezilierea de catre una din părți a contractului incheiat pe termen nelimitat (la fel cum prevede art. 733 CC RM)?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

art. 974 (2) Cod Civil se aplica anume pentru contractele incheiate pe un termen nedeterminat. Respectiv, fiecare parte are dreptul sa rezilieze contractul, in forma si in termenii prevazuti in contract. Atrageti atentia si la art. 975 Cod Civil, si anume la data din care puteti pretinde rezilierea contractului, in... mai detaliat dependenta de cum are loc achitarea.

1 octombrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Grigore,
Art. 974 alin 2 Cod civil prevede expres ca fiecare parte poate rezilia contractul.
În continuare atrageți atenția la prevederile art 975 Cod civil, întrucât această prevedere termenele de reziliere a raporturilor din contractul de prestări servicii.

1 octombrie 2018