Codul muncii

23 octombrie 2021 37

Bună ziua. Întrebarea mea este legată de Codul muncii, și anume articolul 70 unde care prevede că angajatorul poate delega salariatul în deplasare cu interes de serviciu pe o perioadă ce nu depășește 60 de zile calendaristice. Care este intervalul de timp între prima și a doua deplasare?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună.

Trimiterea salariatului în deplasare în interes de serviciu poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice, această perioadă poate fi prelungită pentru o perioadă de pînă la un an calendaristic numai cu acordul scris al salariatului.

Referitor la termenul dintre deplasări, Codul muncii nu reglementează aceasta,... mai detaliat respectiv se permite tot ceea ce nu este interzis.

Spor!

27 octombrie 2021