Codul muncii

4 decembrie 2023 2

Buna ziua. Care este procedura in caz de faliment a firmei cu capital strain? Care sunt garantiile de care, conform legii, dispun muncitorii? Care e procedura in caz ca firma nu-si onoreaza obligatiile de eliberare a muncitorilor. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Ion, creanţele unei companii aflate în procesul de insolvabilitate se împart în ranguri și se plătesc în respectiva consecutivitate. Creanțele salariale față de angajați reprezintă prioritatea numărul doi, după creanţele din dăunarea sănătăţii sau din cauzarea morţii.
Dacă aveți alte întrebări puteți să mă contactați la 069992921.

6 decembrie 2023