Codul muncii RM art. 82 alin 1 (Încetarea contractului de muncă)

15 iunie 2017 1086

Buna ziua, pot sa-mi desfac contractul individual de munca conform art 82 alin 1, facind o cerere catre angajator? Am scris cerere catre angajator indicind data Y din care doresc sa desfac contractul. Directorul a scris pe cerere "Accept eliberarea din data X cu predarea atributiilor de serviciu" (14 zile dupa depunerea cererei). Pot sa nu ies la serviciu dupa data Y daca nu sunt de accord sa muncesc pina la data X? In caz de judecata cine va avea dreptate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca nu o sa iesi la serviciu pina la data stabilita, atunci vei fi concediat, in legatura cu neprezentarea la locul de munca. Asta va fi unicul risc, cu mentiunea in carnetul de munca despre faptul ca ai fost concediat.

15 iunie 2017