Coduri CAEM

30 ianuarie 2023 69

Bună ziua. Dacă înființez o întreprindere (SRL), pot selecta coduri CAEM din diferite domenii, de exemplu din construcție și comerț cu amănuntul, sau nu? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Valentina.
Selectaţi care CAEM doriţi, nu există careva restricţii.
Pentru indicarea obiectului de activitate în actul de constituire al întreprinderii se utilizează Clasificatorul Activităţilor din Economia Moldovei (CAEM) şi Legea nr.160/2011 privind reglementare prin autorizare a activităţii de întreprinzător. Totodată, conform atr.176 alin.(2) din Codul civil,persoana juridică cu scop lucrativ... mai detaliat poate desfăşura orice activitate neinterzisă de lege, chiar dacă nu este prevăzută în actul de constituire. Astfel, genurile de activitate indicate la momentul înregistrării în actele de constituire poartă un caracter declarativ.

30 ianuarie 2023