Colectarea pozelor de profil de pe reţelele de socializare ale persoanelor şi stocarea lor într-o bază de date constituie încălcarea dreptului la protecţia datelor cu caracter personal?

17 noiembrie 2021 34

Bună ziua. În cazul în care, pentru a crea un proiect, am nevoie să colectez pozele de profil ale mai mulţi utilizatori pe rețele de socializare,:
1. Trebuie să fiu înregistrat în calitate de operator de date cu caracter personal?
2. Reprezintă aceste poze "date cu caracter personal", sau reieşind din faptul că sunt publicate pe reţelele de socializare, sunt publice?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Victor, poți să ai probleme, derpinde ce poze se publică, principalul su nu fie legate intimul.

18 noiembrie 2021