Colectarea unei datorii de la o persoană fizică

26 august 2023 3

Bună! Am nevoie de ajutorul Dvs. pentru a colecta o datorie de la persoană fizică în valoare de 3.000 Euro. Am dat cu împrumut această suma, pe un termen de 2 luni, indicat în recipisa întocmită pe 05.06.2022. Am încercat să-mi recuperez banii pe cale amiabilă, dar fără vreun rezultat - debitorul mă amână de pe o zi pe alta. Am nevoie de un avocat care să-mi ofere consultanță și eventual reprezentare în instanță.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă aveţi întocmită o recipisă cu datele din buletin a debitorului atunci nu e o problemă să obţineţi o hotărîre de judecată privind incasarea sumei respective şi dobînzii de întârziere.
Dacă doriţi aş putea să vă ajut sau contactaţi orişicare avocat sau avocat stagiar care e activ pe grup... mai detaliat şi la sigur o să primiţi ajutorul necesar.

26 august 2023
  • Jurisconsult

Buna Crina, de corect v-a orientat colegul dl. Sergiu, dar mai este o problemă, debitorul dă dovadă că este escroc, el având o datorie încearcă să vă amenițeze. În așa caz DVS sunteți îndrept să apelați cu o cerere la poliție pentru a dovedi poziția DVS și acțiunele ilegale... mai detaliat a debitorului. În așa caz eu sunt desponibil să vă ofer o consultație și pentru a întocmi o adresare la poliție de a fi tras la răsoundere penală pe debitor pe art. 190 CP, puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950, la o discuție amplă.

27 august 2023