Colectorii de datorii au dat in instanta dosarul meu

27 ianuarie 2022 245

Buna ziua. In 2018 am contractat un microcredit si nu l-am rambursat in termen. Am primit recent o scrisoare de la o companie de colectori, prin care sunt informata ca in decembrie 2021 a avut loc judecata. Eu nu am primit nicio citatie in instanta. Ce sa fac?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Corina, eu îți propun să verifici cauza în instanță, dacă ești din Chișinău, te adresezi în cancelaria la judecătoriei sect. Centru după informație. Mai în scurt eși pe viberul meu de pe telefonul + 37368669950 și noi vom vorbi mai detailat.

28 ianuarie 2022
  • Jurisconsult

Buna ziua Carina,

Posibil procesul a fost in procedura cererilor cu valoare redusa (in lipsa partilor). Insa Dvs urma sa fiti instiintata despre proces precum si sa aveti dreptul de a depune referinta.

Tinind cont de faptul ca hotarirea a fost adoptata in decembrie Dvs inca puteti depune Apel in termen si... mai detaliat sa contestati hotarirea.

O zi buna!

1 februarie 2022