Colectorii de datorii imi cer sa intocmim un grafic de achitari

5 iunie 2024 3

Buna ziua. Am luat un credit, nu l-am rambursat si datoria a ajuns la colectori. Acestia m-au avertizat ca daca nu achit, ma vor da in judecata. Le-am explicat situatia grea in care ma aflu si am ajuns la o intelegere privind suma pe care o voi plati lunar, dar imi cer sa ma prezint la ei la birou pentru a intocmi un grafic de achitari. In caz contrar, ei schimba suma in mod unilateral, chiar daca fac achitari. Este corect? Cum este legal sa procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Bună ziua, regula generală este că un contract se modifică prin acordul ambelor părți, modificarea sumei ce urmează a fi achitate presupune modificare contractului, iar unilateral nu este legal să o facă.
Legal ar fi să negociați un grafic de achitări a sumei restante și totodată să verificați dacă în... mai detaliat contractul dvs nu se conțin clauze abuzive care vă împovărează financiar.
Succes!

5 iunie 2024