Colectorii ma hartuiesc

23 februarie 2020 154

Buna! Pe 22 februarie 2020 am fost apelat de cineva din colectori, in legatura cu un contract de credit. I-am explicat ca probabil este o greseala, dar a insistat ca eu sunt indicat in contract ca ruda, fara a da alte detalii. Dupa care, m-a si injurat (am inregistrarea apelului si nr. de la care am fost sunat). Ce sa fac, ajutati-ma cu un sfat?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Vadim,

Ei nu au dreptul să vă deranjeze. Cu înregistrările respective puteți face o plîngere la poliție.

23 februarie 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Este o practică des folosită de către aceștia pentru a crea intimidări și frustrări asupra oamenilor, cel mai probabil nr dvs a fost indicat de debitor ca număr de încredere ceea ce și îi face pe colectori să vă sune și deranjeze, într-adevăr pentru aceste momente puteți depune o... mai detaliat plângere la poliție.

24 februarie 2020