Colectorii mi-au blocat cardul pe care primesc indemnizatia pentru copil

4 iunie 2020 131

Buna ziua. Am cumparat un telefon in rate pentru o persoana si pentru ca nu l-a achitat la timp, creditorii m-au dat in judecata si trebuie sa achit suma de 13.000 lei. Am achitat deja 3.000 timp, dar din cauza pandemiei nu am putut sa achit mai departe. Colectorii mi-au blocat cardul copilului pe care primesc indemnizatia lunara. Ce pot sa fac in cazul acesta?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Adriana,

1. Colectorii nu pot bloca cardul, aceasta o poate face doar excutorul.

2. Platile sociale nu pot fi urmărite conform legii. Astfel, trebuie să vă adresati la executor cu o cerere sa fie deblocat cardul unde primiti platile sociale.

5 iunie 2020