Colectorii solicita informatie de la primarie

4 martie 2020 108

Compania de colectare a datoriilor cere informaţii despre debitori de la primărie, si anume: nr. de telefon fix, mobil ale tuturor neamurilor, vecinilor, bunuri de orice tip, angajat sau nu, este la evidenţă la asistentul social, dacă beneficiaza de alocaţii sau indemnizaţii. Suntem oblgaţi să le dăm aşa informaţii?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

Categoric NU!

Ei nu au dreptul să acceseze așa gen de informații cu caracter personal fără acordul debitorului.

Daca oferiti asemenea informatie o sa incalcati grav legislatia cu privire la protectia datelor cu caracter personal.

5 martie 2020